موزه هنر مشكين‌فام منتشر شد


تاریخ : دوشنبه، 24 خرداد، 1389


این کتاب که به مناسبت 28 اردیبهشت ماه، روز جهانی موزه توسط دكتر غلامرضا وطن‌دوست و استاد حسن مشكين فام گردآوري و توسط انتشارات دانشنامه فارس منتشر شده ، پیرامون موزه هنر مشکین فام در شیراز است.
در این کتاب علاوه بر معرفی اشیای موجود در موزه، هنرمندان قدیم و جدید شیراز و فارس، در رشته های مورد نظر معرفی شده و راهنمایی خوب برای شناخت هنرمندان فارس محسوب می‌شود که همراه با عکس های رنگی و سیاه و سفیدی از آنان است.
مطالب این کتاب به صورت دوزبانه (فارسی ـ انگلیسی) ارائه شده و شامل بخش‌های زیر است:
خوشنویسی: در این بخش ابتدا سابقه خوشنویسی در شیراز و فارس آمده، سپس خوشنویسان معروف خطه  فارس همچون ابن مقله بیضاوی شیرازی، میرزا احمد نیریزی، خاندان اشرف الکتاب ارسنجانی، خاندان وصال، فتحعلی حجاب شیرازی و... به همراه بخشی از آثار خوشنویسان فارس در آرشیو موزه معرفی شده اند.
 بخش نقاشی: در این بخش نیز سابقه نقاشی در فارس و نقاشان معروف فارس از جمله: آقا لطفعلی صورتگر شیرازی، صدرالدین شایسته شیرازی، محمود اولیاء، غلامحسین صابر، جمشید کریمی و... به همراه بخشی از آثار نقاشان فارس در آرشیو موزه معرفی شده‌اند.
بخش عکاسی: در این بخش ابتدا سابقه عکاسی در فارس، سپس عکاسان معروف فارس همچون میرزا حسن عکاسباشی، میرزا محمدرضا شیرازی، فتح‌الله چهره‌نگار، میرزا حبیب چهره‌نگار و... و بخشی از آرشیو عکس موزه هنر مشکین‌فام معرفی شده است.
بخش حجاری: نیز همانند سایر بخش‌های کتاب، پس از مطالبی در رابطه با سابقه حجاری و مجسمه‌سازی در فارس، به معرفی هنرمندان حجار معروف یعنی: حبیب مشکین‌فام و هدایت‌الله یوسفی می‌پردازد. سپس خانواده مشکین‌فام که موزه به نام آنان است را معرفی می‌نماید و پس از آن بخشی از آثار حجاری حبیب مشکین‌فام و هدایت‌الله یوسفی معرفی شده‌اند.
 در هر بخش تاریخ هنر مورد نظر در فارس و شیراز و سپس هنرمندان مربوط به آن هنر همراه با عکس‌هایی از آنان معرفی شده‌اند و در پایان هر بخش نمونه‌هایی از آثار هنرمندان و نیز متن انگلیسی مطالب مربوط به آن بخش آورده شده است.
 این موزه که به صورت خصوصی اداره می‌شود حاصل نیم قرن تلاش خانواده مشکین‌فام در جمع‌آوری و حفظ و حراست از دست آوردهای فرهنگی و هنری و بخش کوچکی از آثار هنرمندان و فرهنگوران معاصر شیراز و فارس است و اولین موزه خصوصی هنرهای تجسمی در فارس و حتی ایران محسوب می‌شود. بنای موزه یکی از خانه‌های قدیمی شیراز معروف به خانه فروغ‌الملک و متعلق به قوام الدین از خاندان قوام است که از تاریخ 18/7/1380 از طرف اداره کل میراث فرهنگی فارس جهت تبدیل به موزه هنر مشکین‌فام در اختیار آقای حسن مشکین‌فام قرار گرفت. اشیای موجود در موزه شامل صدها قطعه اثر هنری است که طی بیش از نیم قرن، با تلاش و سرمایه خانواده مشکین‌فام گردآوری شده و شامل 2 بخش عمده یعنی آثار هنری و یا تکنیک و دوره آفرینش در قالب بخش‌های مختلف تقسیم‌بندی گردیده است.


منبع این مقاله : دانشنامه فارس
http://www.fars-encyclopedia.com

آدرس این مطلب :

Fars Encyclopedia ©