«كازرون شهر سبز» منتشر شد


تاریخ : شنبه، 8 آبان، 1389


 کازرون شهر سبز ‎کتابی جامع  در معرفی و شناخت کازرون است  كه دربرگيرنده بخشهاي مختلف زير است:
1. اوضاع طبیعی جلگه کازرون:  كه پيرامون وضع طبیعی کوه ها، رودها و چشمه سارهای کازرون است.
2. اوضاع سیاسی و تحولات شهرستان کازرون: در این بخش موقعيت و حدود شهرستان کازرون، تقسیمات سیاسی، تحولات شهر باستانی شاپور کازرون، اوضاع سیاسی قبل و بعد از اسلام و... به تفصیل مورد بررسي قرار گرفته است.
3. اوضاع اقتصادی شهرستان کازرون: در این فصل اوضاع کشاورزی کازرون  همچون کشت و برداشت و احتیاجات اهالی و محصولات بومی و صنعت و آبیاری و پروژه های مختلفی که برای پیشرفت این شهرستان انجام شده، مورد بررسی قرار گرفته است.


4. اوضاع انسانی جامعه کازرون:در این بخش علاوه بر معرفی نژاد، زبان، دین و غیره،  به معرفی علما و فضلای این شهرستان می پردازد.
 5. اوضاع تاریخی شهرستان کازرون: در این فصل آثار تاریخی شهرستان کازرون همچون شهر شاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، مجسمه شاپور اول و ... معرفی شده است.
 6. فرهنگ عامه: آخرین بخش کتاب است كه دربرگيرنده اطلاعاتی  پيرامون مراسم تولد نوزاد، مراسم عروسی، مکتب خانه، کار یا مشاغل سنتی، مراسم عزاداری و... مربوط به آداب و رسوم مردم کازرون است.
در پایان کتاب فهرست اعلام و منابع  ارائه شده است.
اين كتاب نخستين بار در سال 1347 توسط کانون تربیت شیراز چاپ و منتشر شد . در سال 1381 مرحوم محمدجواد بهروزی به افزودن اطلاعات تکمیلی، عکس ها، آمارها و جدول هايی به اين كتاب پرداخت و در سال 1389 با ويرايش جدید توسط دانشنامه فارس چاپ و منتشر شد.


منبع این مقاله : دانشنامه فارس
http://www.fars-encyclopedia.com

آدرس این مطلب :

Fars Encyclopedia ©