کمالی سروستانی: روزنامه‌نگاران، مستندهای فرهنگی سرزمین خود هستند


تاریخ : شنبه، 17 مرداد، 1394رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزاری سلسله نشست های «روزنامه نگار در زوم» توسط این سازمان را توجه به کسانی دانست که به گوته ای مستندهای فرهنگی این سرزمین هستند.

کوروش کمالی سروستانی ضمن پاسداشت روز خبرنگار و نقش آنها در آگاهی بخشی و روشنگری گفت: وظیفه ما این است که اصحاب قلم و اندیشه را در زمان حیاتشان مستند کنیم. پروژه تاریخ شفاهی و تجلیل از بزرگان فرهنگ و ادب و ورزش و اقتصاد و سیاست و مدیریت نوعی مستند سازی در زمان حیات این بزرگان است تا ما با خلاء اطلاعاتی بعد از ایشان روبرو نباشیم لذا برگزاری نشست‌هایی مانند سلسله نشست‌های روزنامه‌نگار در زوم، از یکسو تجلیل است و از یکسو ساختن اسناد برای آیندگان.مدیر مر کز اسناد و کتابخانه ملی فارس تجلیل از یک ورزشی تویس در اولین نشست روزنامه نگار در زوم را به دلیل سابقه و قدمت ورزشی نویسی در دنیا دانست و گفت: جایگاه روزنامه نگاری ورزشی جایگاه ویژه ای در مطبوعات ایران و جهان دارد و روزنامه نگاران ورزشی علاقه‌مندند که سابقه خود را به 850 سال قبل از میلاد برسانند آن زمانی که هومر نویسنده بزرگ یونان در آثار خودش مسابقه کشتی قهرمانی را گزارش کرد و آشیل دست آژاکس را بالا برد.همچنان‌که پرتاب نیزه،مشت زنی و دو از دیگر ورزش های است که در متون کلاسیک یونان گزارش شده است.

کمالی سروستانی به تاریخچه سرویس ورزشی به صورت حرفه‌ای اشاره کرد و گفت: سرویس ورزشی به صورت حرفه ای در سال 1880 توسط جوزف پولیتزر در روزنامه نییورک ورلد راه اندازی شد. پس از توسعه سرویس‌های ورزشی نیز اتحادیه بین المللی مطیوعات ورزشی با عنوان AIPF در سال 1924 همزمان با المپیک پاریس شگل گرفت.

وی با تمجید از آن دسته روزنامه نگاران متعهد ورزشی نویس ایرانی که با الهام از آموزه های ورزش پهلوانی سعی در نهادینه کردن اخلاق در ورزش و بازی جوانمردانه دارند گفت: در خبرها‌ی تازه دیدم که جایزه ویژه این اتحادیه در سال جاری به روایت آقای مارلو رئیس انجمن ورزشی نویسان جهان در ابوظبی اهدا  خواهد شد لذا لازم است که دست اندرکاران مطبوعات ورزشی بویژه انجمن نویسندگان ،خبرنگاران و عکاسان ورزشی ایران حضور پررنگ تری در این محافل داشته باشند و آثار ورزشی نویسان ارزشمندی چون کاظم دریساوی را در این محافل ارائه کنند.

کمالی سروستانی در پایان دریساوی را روزنامه نگار اخلاق،انسانیت،اندیشه و ورزش دانست و تمجید از او را پاسداشت اخلاق و روحیه پهلوانی در ورزش دانست.

بنا بر این گزارش مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در سلسله نشست های «روزنامه نگار در زوم» از تلاش‌های روزنامه نگاران با سابقه این استان تجلیل و به بررسی محتوایی آثار اصحاب رسانه فارس می پردازد.

اولین نشست یاد شده مجموعه آثار عبدالکاظم دریساوی متولد مهرماه 1334 آبادان،فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی از دانشکده تربیت بدنی نهران است که کار روزنامه‌نگاری را با هفته‌نامه ورزشی هدف که بعدها روزنامه شد آغاز کرد و مدت ها نیز علاوه بر روزنامه هدف در روزنامه جهان فوتبال نیز مقاله و یاداشت می نوشت.

وی همچنین سالها در صفحه ورزشی روزنامه خبر جنوب قلم می زد و در دیگر روزنامه های شیراز چون نیم نگاه و افسانه نیز قلم زده است.

کسب مقام اول – دیپلم افتخار و قلم بلورین یازدهمین جشنواره مطبوعات کشور در بخش مقاله نویسی، کسب مقام اول – دیپلم افتخار و قلم بلورین دوازدهمین جشنواره مطبوعات کشو‌ر، کسب مقام سوم اولین جشنواره تخصصی مطبوعات ورزشی ایران، کسب لوح تقدیرسومین جشنواره تخصصی مطبوعات ورزشی ایران در بخش ویژه (اخلاق ورزشی) و نیز کسب مقام نخست و دیپلم افتخار و لوح یادبود سومین جشن فرهنگ فارس در بخش مقاله ورزشی و کسب مقام نخست پنجمین جشن فرهنگ فارس در بخش مقاله ورزشی از جمله افتخارات این روزنامه‌نگار است.

در پایان این نشست از سوی مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس از دریساوی با اهداء لوح یادبود و سکه قدیر به عمل آمد.

منبع این مقاله : دانشنامه فارس
http://www.fars-encyclopedia.com

آدرس این مطلب :

Fars Encyclopedia ©