بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه «سی سال با سعدی»


تاریخ : پنجشنبه، 31 فروردین، 1396رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه هنری خوشنویسی سی سال با سعدی بازدید کرد.نمایشگاه هنری خوشنویسی سی سال با سعدی شامل 31 اثر برجسته شکسته نویسی استاد یدالله کابلی خوانساری است که امروز و همزمان با نشست علمی یادروز سعدی در محل کتابخانه ملی و مرکز اسناد استان فارس و در آستانه روز سعدی گشایش یافت.

این نمایشگاه تا ششم اردیبهشت دائر است و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بازدید با تلاش‌های استاد کابلی خوانساری آشنا شد که با مضامین و آثار پندآموز و ادبی سعدی شیرازی را به نمایش گذاشته است؛ این نمایشگاه گزیده‌ای از برجسته‌ترین آثار شکسته ‌نویسی معاصر بقلم استاد بزرگ این رشته هنری است.

استاد یدالله کابلی خوانساری چهره ماندگار هنر شکسته نو‌یسی و احیاگر این هنر در دوران معاصر است.

استاد کابلی از سال 1350 به مدت بیش از یک دهه به تنهایی خط شکسته را در انجمن خوشنویسان ایران آموزش داد و بزرگان شکسته‌نویسی چون استاد محمد حیدری و استاد محمدرضا معینخواه از محضر وی تلمذ کردند.

در مراسم افتتاحیه نمایشگاه سی سال با سعدی دکتر کوروش کمالی سروستانی مدیرکل کتابخانه ملی و مرکز اسناد استاد فارس، دکتر اصغر دادبه، منصور ضابطیان، منصور اوجی، علی اصغرمحمدخانی وجمعی از هنردوستان و علاقه مندان به سعدی و هنر خوشنویسی حضور داشتند.

اول اردیبهشت در تقویم ملی ایران به یادروز سعدی شاعر قرن هفتم هجری اختصاص یافته است

 


 

منبع این مقاله : دانشنامه فارس
http://www.fars-encyclopedia.com

آدرس این مطلب :

Fars Encyclopedia ©