کمالی سروستانی: شیراز توانایی برگزاری جایزه ۲ سالانه خوشنویسی را دارد


تاریخ : جمعه، 5 بهمن، 1397


آئین گشایش دومین نمایشگاه تخصصی محفل انس آثار شکسته نویسی هنرجویان استاد محمد رضا معین خواه  با حضور چهره ماندگار خوشنویسی ایران استاد یدالله کابلی خوانساری، استاد محمد حیدری، صابر سهرابی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر کوروش کمالی سروستانی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس استان فارس در سالن فرهنگ مرکز اسناد و كتابخانه ملي فارس برگزار شد.مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در این رویداد با بیان اینکه هنرنمایی در مکتب شیراز قدمتی دیرینه دارد، عنوان کرد: امروز هسته مکتب شکسته نویسی شیراز حرفی برای گفتن دارد؛ اما محلی برای عرضه این آثار نه در موزه تاریخی، نه معاصر و نه موزه فرهنگی وجود ندارد.

وی ابراز داشت: برآن بودیم که بتوان فضایی برای نمایش این آثار و فروش آن ها فراهم کنیم تا برای همیشه در تاریخ فرهنگ شیراز حفظ شود.

کوروش کمالی سروستانی افزود: هم اکنون دو مرکز فرهنگی و هنری در حال ساخت وجود دارد که امیدواریم با انعقاد تفاهم نامه ای بتوان مکانی برای نمایش آثار خوشنویسی در این بناها از هم اکنون ایجاد کرد.

کمالی سروستانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برگزاری نشست های مختلف درباره خوشنویسی در شيراز برگزار می شود، مکتب شیراز می‌تواند جایزه دوسالانه ویژه خوشنویسی را در این شهر اهدا کند و محفل انس به پدیده ای فرهنگی اجتماعی بدل شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: در این آیین با بیان اینکه نمایشگاه امروز حاصل دو ساله تلاش های هنرمندان است، افزود: آنچه هنر خوشنویسی را تهدید می‌کند، نه ابداع فرم‌های نو است و نه دست نیافتنی بودن قله‌های بزرگان؛ بلکه دنیا طلبی است.

صابر سهرابی در آیین افتتاحیه دومین نمایشگاه تخصصی آثار شکسته نویسی باعنوان محفل انس، تاکید کرد: بدل شدن هنر فاخر خوشنویسی به فن زیبانویسی نیز هرگز با حسن هدف و غایت این هنر همسو نیست.

وی با اشاره به تلاش های یدالله کابلی خوانساری در اعتلای هنر خوشنویسی ابراز داشت: وی در سالهای دهه 30 تا 50 به تنهایی در این عرصه قلم فرسود و چراغ خاموش خط شکسته را روشن کرد و اگر امروز خط شکسته در جای جای این سرزمین کورسویی دارد، از زحمات اوست.

یدالله کابلی خوانساری گفت: هیچ بزرگی تا زمانی که از مجرای الوهیت گذر نکرده باشد، به خلاقیت نمی رسد.

وی با اشاره به جایگاه ویژه حافظ و سعدی در هنر خوشنویسی ابراز داشت: عهد کرده ام که در این سال های اخیر تنها اشعار سعدی را به رشته تحریر در آورم؛ چرا که احساس کردم رسالتم در این است که بتوانم با پرواز خیال در اندیشه های سعدی خدمت کوچکی کنم.

عضو شورای عالی تشخیص و ارزشیابی هنری خوشنویسی همچنین با اشاره به فضایل حافظ گفت: خداوند با خلقت حافظ عروج بشری را به مشاهده نشسته است.

وی افزود: هنر خوشنویسی در ویترین موزه های جهان نمایان گر شکوه، فر و تاریخ بشری است و این هنر در ایران با توجه به تاریخ هزار ساله اش، رشد یافته و در مسیر تحول و تطور بزرگان به اوج شکوفایی رسیده و قضاوت تاریخ نیز درباره والایی آن مشهود است.

کابلی خوانساری با بیان اینکه خوشنویسی بی آنکه بر بال معنا به پرواز در آید، همچنان ماهیت تجریدی دارد، ابراز داشت: انجمن خوشنویسی ایران در دورانی طلایی به سر می‌برد چراکه همه هنرمندان در شهرهای مختلف حضور دارند و در طول این 50 سال معدل خوشنویسی کشور را می بینیم و یکی از دلایلش استقبال و ایجاد فضاهایی است که با همه بی عنایتی ها و بی درایتی ها به هنر در حال رشد است.

چهره ماندگار خوشنویسی ایران با اشاره به داوری جشنواره فجر ابراز داشت: در داوری این جشنواره شاهد بی عنایتی ها و دردهایی بودم که ستون احساس بشریت را به لرزه در می آورد؛ گویی هنرمند در دنيای هنر هیچ روزگار آسودگی ندارد.

وی عنوان کرد: اختصاص تنها یک جایزه در پنج رشته خوشنویسی در جشنواره ای که جایگاه اوج و شکوفایی چهارمین دهه انقلاب است، ناراحت کننده است و هزینه کرد تنها 150 میلیون تومان برای کل ده رشته، نه تنها جایزه ای نیست که توهین به اوج خلاقیت است.

کابلی خوانساری ابراز داشت: هنرمندان در زندگی روزمره شان نیز با مشکلات اقتصادی بسیاری مواجه اند؛ اما در بارگاه باشکوه هنر کوشش و تلاش خود را به نام ایران رقم می‌زنند و اینگونه از آن ها تقدیر می شود.

این استاد خوشنویسی، هویت، ریشه و ملیت را به درختی تناور تشبیه کرد و گفت: تا زمانی که آب به ریشه ها می رسد این درخت زنده است و اگر بخواهیم افتخاری در تاریخ با نام خود ثبت کنیم، تنها در حوزه فرهنگ و حکمت و هنر میسر است.

وی با بیان اینکه خوشنویسی خط شکسته دچار مخاطراتی شده که ما را مخدوش می‌کند، خاطرنشان کرد: بگذاریم مردم و جامعه قضاوت کند و تاریخ هم حتما این روزها را قضاوت خواهد کرد.

این نمایشگاه حاصل تلاش های دوساله 17 هنرجوی محمدرضا معین خواه از استادان  انجمن خوشنویسان ایران در فارس است.  منبع این مقاله : دانشنامه فارس
http://www.fars-encyclopedia.com

آدرس این مطلب :

Fars Encyclopedia ©