•  صفحه اصلي  •  دانشنامه  •  گالري  •  كتابخانه  •  وبلاگ  •
منو اصلی
home1.gif صفحه اصلی

contents.gif معرفي
· معرفي موسسه
· آشنايي با مدير موسسه
· وبلاگ مدير
user.gif کاربران
· لیست اعضا
· صفحه شخصی
· ارسال پيغام
· ارسال وبلاگ
docs.gif اخبار
· آرشیو اخبار
· موضوعات خبري
Untitled-2.gif كتابخانه
· معرفي كتاب
· دريافت فايل
encyclopedia.gif دانشنامه فارس
· ديباچه
· عناوين
gallery.gif گالري فارس
· عكس
· خوشنويسي
· نقاشي
favoritos.gif سعدي شناسي
· دفتر اول
· دفتر دوم
· دفتر سوم
· دفتر چهارم
· دفتر پنجم
· دفتر ششم
· دفتر هفتم
· دفتر هشتم
· دفتر نهم
· دفتر دهم
· دفتر يازدهم
· دفتر دوازدهم
· دفتر سيزدهم
· دفتر چهاردهم
· دفتر پانزدهم
· دفتر شانزدهم
· دفتر هفدهم
· دفتر هجدهم
· دفتر نوزدهم
· دفتر بیستم
· دفتر بیست و یکم
· دفتر بیست و دوم
info.gif اطلاعات
· جستجو در سایت
· آمار سایت
· نظرسنجی ها
· بهترینهای سایت
· پرسش و پاسخ
· معرفی به دوستان
· تماس با ما
web_links.gif سايت‌هاي مرتبط
· دانشگاه حافظ
· سعدي‌شناسي
· كوروش كمالي
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

ورود مدير
مديريت سايت
خروج مدير

بر خوان گلستان

مراسم يادروز سعدي در اول ارديبهشت ماه 1387 همچون سال‌هاي گذشته در شيراز و برخي از شهرهاي ايران و جهان با حضور سعدي‌پژوهان برجسته كشور برگزار خواهد شد. كوروش كمالي‌سروستاني مدير مركز سعدي‌شناسي ضمن بيان اين مطلب افزود: با توجه به اين‌كه بر پايه تقسيم‌بندي دهه سعدي‌شناسي امسال به نام «گلستان» سعدي‌ نامگذاري شده است ، سخنراني‌هاي علمي اين همايش پيرامون اين اثر سترگ حكيم سعدي شيرازي خواهد بود.وي در ادامه افزود: گلستان سعدي يكي از مؤثرترين آثار زبان و ادب و فارسي است و شايد با كمي تسامح بتوان آن را مهم‌ترين و تأثيرگذارترين اثر سعدي در معرفي او به ايرانيان و جهانيان شناخت. از ميان كتاب‌هاي روضه خلد مجد خوافي، نگارستان جويني، بهارستان جامي، پريشان قاآني، منشات قائم مقام فراهاني، خرابات فقير اصطهباناتي و بسياري آثار ديگر كه در اين هفتصد سال به تقليد از گلستان نگاشته شده است، هيچ كدام نتوانسته‌اند به سِّر توفيق عظيم گلستان دست يابند.

وي افزود: «گلستان علاوه بر اين‌كه داراي محتواي قوي است و به گونه‌اي آ‎غاز رنسانس ادبي ايران است، داراي زباني ساحر، تأثيرگذار و آميزش حيرت‌انگيز دو سبك نثر موزون مرسل و فني در ادبيات كلاسيك فارسي است. سبك سعدي در گلستان در عين وامداري به آثار گذشتگان اوج نثر كلاسيك فارسي و زبان معيار شعر و نثر فارسي است».

كمالي پيرامون برنامه‌هاي يادروز سعدي گفت: در مراسم علمي يادروز سعدي دكتر غلامحسين ابراهیمی ديناني پيرامون «حكمت در گلستان سعدي»، دكتر محمد يوسف نيّري پيرامون «لطايف عشق عرفاني در گلستان»، دكتر علي‌محمد حق‌شناس پيرامون «شجره‌هاي ممنوعه در گلستان سعدي»، دكتر مير‌جلال‌الدين كزازي پيرامون «سعدي و لافونتن»، دكتر سعيد حميديان پيرامون «تشنيع‌هاي ناروا به سعدي»، سيدحسين ميرعابديني پيرامون «تأثير گلستان در داستان‌نويسي معاصر ايران»، كاميار عابدي‌شال پيرامون «اشاره‌اي چند به تأثير گلستان سعدي بر شاعران و قلمزنان ادبي و فرهنگي ايران در سده بيستم ميلادي»، دكتر محمد قراگوزلو پيرامون «نظريه انحطاط به روايت سعدي و ابن‌خلدون»، دكتر محمود عباديان پيرامون «حكايت‌هاي گلستان سعدي از منظر مناسبت عنصر نثر و نظم در آنها» سخنراني خواهند كرد.

افزون بر اين سخنرانان، دكتر مظاهر مصفا و دكتر اصغر دادبه از سعدي‌پژوهان برجسته كشور نيز در اين مراسم حضور خواهند داشت.

كمالي پيرامون برنامه جنبي يادروز سعدي گفت: انتشار دفتر يازدهم سعدي‌شناسي، انتشار كتاب گلستانواره كه به بررسي بيش از 70 اثر تأليف شده به تقليد گلستان مي‌پردازد، انتشار كتاب گلستان خوش‌خوان براساس چاپ استاد فروغي، چاپ پوستر و كارت حكايت‌هاي گلستان، نمايشگاه خط و نقاشي عليرضا كريم‌پور، گلباران آرامگاه سعدي و بازديد رايگان از آرامگاه شيخ در روز اول ارديبهشت ماه از ديگر برنامه‌هاي يادروز سعدي است.

وي ضمن سپاسگزاري از كليه انديشمندان، سعدي‌پژوهان، سعدي‌دوستان، مطبوعات محلي و كشوري و صدا و سيما گفت: اين مراسم با همكاري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس، بنياد فارس‌شناسي و دانشنامه فارس برگزار مي‌شود.

مدير مركز سعدي‌شناسي در پايان كارنامه انتشار آثار سعدي را در سال 1386 مورد بررسي قرار داد و گفت: براساس آمار ارايه شده در اين سال، جمعاً 83 عنوان كتاب در شمارگان 281300 پيرامون سعدي منتشر شده است. كل كتاب‌هاي چاپ اول 27 عنوان در شمارگان 95000 است كه از اين تعداد 3 عنوان كتاب در شمارگان 6200 پيرامون سعدي است، 7 عنوان در شمارگان 33400 پيرامون كليات سعدي، 8 عنوان در شمارگان 20200 پيرامون گلستان، 6 عنوان در شمارگان 24500 پيرامون بوستان و 2 عنوان در شمارگان 5700 پيرامون غزليات و 1 عنوان در شمارگان 5000 پيرامون ترجيع‌بند است.

در مورد كتاب‌هاي چاپ مجدد نيز 56 عنوان در شمارگان 186300 منتشر شده است كه از اين تعداد 2 عنوان كتاب در شمارگان 4300 پيرامون سعدي، 10 عنوان در شمارگان 25400 كليات سعدي، 18 عنوان در شمارگان 71500 گلستان و 13 عنوان در شمارگان 52500 بوستان، 9 عنوان در شمارگان 26200 غزليات و 3 عنوان در شمارگان 4200 قصايد سعدي و 1 عنوان در شمارگان 2200 قطعات سعدي است.

 

 

ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 28 فروردین، 1387 توسط ramezani

 
ورود
نام کاربری

رمز عبور

پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد
· سایر مطالب نوشته شده توسط ramezani


پربازدیدترین مطلب در زمینه :
شب سعدی، پاسداشت دکتر مظاهر مصفا

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

"بر خوان گلستان" | ورورد به سیستم / عضویت در سایت | 0 نظر شما چیست؟
این سایت در قبال مطالب طرح شده توسط کاربران هیچگونه مسئولیتی ندارد .
مسئولیت مطالب و نظرات ارائه شده بر عهده کاربر ارائه کننده مطلب می باشد .

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .

وب سایت دانشنامه فارس
راه اندازی شده در سال ٬۱۳۸۵ کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه دانشنامه فارس می باشد.
طراحی و راه اندازی سایت توسط محمد حسن اشک زری