•  صفحه اصلي  •  دانشنامه  •  گالري  •  كتابخانه  •  وبلاگ  •
منو اصلی
home1.gif صفحه اصلی

contents.gif معرفي
· معرفي موسسه
· آشنايي با مدير موسسه
· وبلاگ مدير
user.gif کاربران
· لیست اعضا
· صفحه شخصی
· ارسال پيغام
· ارسال وبلاگ
docs.gif اخبار
· آرشیو اخبار
· موضوعات خبري
Untitled-2.gif كتابخانه
· معرفي كتاب
· دريافت فايل
encyclopedia.gif دانشنامه فارس
· ديباچه
· عناوين
gallery.gif گالري فارس
· عكس
· خوشنويسي
· نقاشي
favoritos.gif سعدي شناسي
· دفتر اول
· دفتر دوم
· دفتر سوم
· دفتر چهارم
· دفتر پنجم
· دفتر ششم
· دفتر هفتم
· دفتر هشتم
· دفتر نهم
· دفتر دهم
· دفتر يازدهم
· دفتر دوازدهم
· دفتر سيزدهم
· دفتر چهاردهم
· دفتر پانزدهم
· دفتر شانزدهم
· دفتر هفدهم
· دفتر هجدهم
· دفتر نوزدهم
· دفتر بیستم
· دفتر بیست و یکم
· دفتر بیست و دوم
info.gif اطلاعات
· جستجو در سایت
· آمار سایت
· نظرسنجی ها
· بهترینهای سایت
· پرسش و پاسخ
· معرفی به دوستان
· تماس با ما
web_links.gif سايت‌هاي مرتبط
· دانشگاه حافظ
· سعدي‌شناسي
· كوروش كمالي
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

ورود مدير
مديريت سايت
خروج مدير

سعدی دوستان در جوار آرامگاه شیخ/ سعدی نماد اعتدال و عدالت

آرامگاه سعدی میزبان علاقه‌مندان این شاعر شد تا در آستانه آغاز اردیبهشت ماه که با نام او همراه است، یادش را گرامی بدارند.

ادامه برنامه‌های بیستمین یادروز سعدی، شامگاه پنج‌شنبه 31 فروردین‌ماه به چند سخنرانی و اجرای گروه موسیقی حسام‌الدین سراج در جوار آرامگاه این شاعر در سعدیه سپری شد.سعدی نماد اعتدال است

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: زبان و کلام سعدی نسخه حیات بخش امروز است چراکه او در مقابل ستم ظالمان مقاومت کرد.

 سیدرضا صالحی امیری  با یادآوری اینکه دوسال قبل در این مکان در مطلع سخن از تابش خورشید از این نقطه گفته شد، عنوان کرد: ما در سرزمین رازها و رمزها هستیم که رازهای این سرزمین ناشناخته مانده و این جغرافیا در دل خود سخن بسیاری دارد که تنها توانستیم از معدن غنی آن جرعه ای برداشت کنیم.

این مقام فرهنگی با اشاره به اینکه رمز و راز این سرزمین را باید در زمانه سعدی و حافظ و ادوار تاریخی جست، افزود: این جغرافیا بخشی از هویت تمدنی ملی و اسلامی ماست و تقدیر و قدردانی بزرگان بخشی از هویت ملی است.

صالحی امیری با بیان اینکه سعدی حق بزرگی بر این کشور و مردم دارد عنوان کرد: هویت ایرانی و اسلامی ما پس از اسلام مدیون سعدی، حافظ و فردوسی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کلام سعدی و درسهای او را آموزنده اخلاق دانست که مهمترین نیاز امروز است.

وی بداخلاقی را بزرگترین آسیب نسل حاضر عنوان کرد و گفت: درمان این درد امروزین را باید در گلستان و بوستان سعدی جست. زیرا سعدی چشمه جوشان اخلاق در این سرزمین است.

صالحی امیری چالش اخلاقی امروز و انگ زنی، اتهام، ترویج شایعه و انتقام جویی را به خاطر فاصله گرفتن از فرهنگ سعدی عنوان کرد و افزود: رمز ماندگاری زبان فارسی به خاطر تداوم هویت ایرانی است زیرا فارسی نه یک زبان که یک فرهنگ و تمدن است از این رو و از این منظر باید قدردان سعدی باشیم که بقای این کشور را با زبان فارسی استمرار بخشید.

وزیر فرهنگ و ارشاد سعدی نماد اعتدال، عقلانیت، انسانیت، عدالت، کرامت و منزلت دانست و یادآوری کرد: سعدی پرچمدار عدالت است و سخن گفتن از سازگاری واعتدال و همگرایی از سعدی وام می گیرد چراکه امروز بیش از هر زمانی نیازمند پرهیز از افراط و تفریط هستیم زیرا سعدی معیار اعتدال است و ما وامدار این شاعر از این منظر هستیم چراکه سعدی نماد پرهیز از ظلم و ستم است.

وی زیست فرهنگی داشتن را مدیون سعدی دانست و گفت: او چهره مانا و ماندگار این سرزمین است زیرا دین مداری و مردم سالاری در ابیات و غزلهای سعدی می خروشد.

صالحی امیری دین را از از منظر سعدی مظهر مدارا و سازگاری تعریف کرد و گفت: سعدی تصویر غبارآلود را از دین می زداید زیرا او قائل به خدمت خلق و حاکمیت به خلق بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان نصیحت الملوک سعدی را حاوی پیام روشنی عنوان کرد که که باید به فکر اقشار جامعه و مردم بود.

 

عدالت و دادگستری رکن اصلی آرمانشهر سعدی است

استاندار فارس هم در این رویداد  گفت: رکن اصلی آرمان شهر سعدی عدالت و دادگستری است و خیر، نیکی و مصونیت از آسیب زمانه را در شادی و آزادی می داند و حامیان آزادی را بزرگان درگاه خداوند می بیند.

 سید محمدعلی افشانی  افزود: جهان سعدی مروت و همدردی است و آرمان شهر او عدالت و دادگستری است.

وی ادامه داد: کلام او متاثر از کلام ژرف حضرت علی(ع) است و نادیده گرفتن عدالت را متزلزل کننده اجتماع و اجرای آن را استحکام بخش جامعه می داند.

وی با بیان اینکه سعدی شیراز به تبعیت از فرمان حضرت علی(ع) و مالک اشتر، رضایت مردم را اجرای عدالت و رضایت مردم می داند افزود: سعدی به زیبایی به حکام هشدار می دهد که فرصت چند روزه را غنیمت شمرده عدل پیشه کرده و به عدالت روی آوردند.

استاندار فارس اظهارداشت: سعدی معتقد است مردم پایگاه و اساس حکومت هستند و تنها با برقراری عدالت رضایت آنها حاصل می شود و ظلم و ستم بر آن ها نارضایتی زمین و زمان را دارد.

وی اضافه کرد: با چنین رویکردی که پیروزی در رضایت خاطر مردم و خوشدلی آنان است در جهان مطلوب سعدی ستم و بیداد مذموم و ناپسند است و کیفر ظالم بر حاکم واجب است .

افشانی ادامه داد: سعدی بیش از همه در آثار معروف خود از جمله بوستان و گلستان به عدالت پرداخته و به عدل و تدبیر اختصاص داده و تاکید بر عدالت حاکمان کرده است.

استاندار فارس عنوان داشت: دامنه عدالت خواهی سعدی بسیار گسترده است و وی معتقد به جهان شمولی عدالت خداوند است .

افشانی افزود: سعدی مردمان را با مدارا با همنوعان و حاکمان را به مصلحت اندیشی برای اداره کشور هدایت می کند.

وی گفت: اگر چه رکن اصلی آرمان شهر شعدی عدالت و دادگستری است اما خیر، نیکی و مصونیت از آسیب زمانه را در شادی و آزادی خلق می داند و حامیان آزادی را بزرگان درگانه خداوند می بیند.

او بیان کرد: جهان معنایی سعدی پندآموز و تجربه نگر ، انسانیت و عدالت و نیک اندیشی و ماندگاری است امیدواریم زیستی متناسب با اندیشه بزرگان دین و ادب این سرزمین کهن را در کشور شاهد باشیم.

 

آرزوهای سعدی در بوستان جلوه کرده است 

رئیس مرکز سعدی شناسی گفت: آرزوهای سعدی در بوستان جلوه کرده است.

 کورش کمالی سروستانی در مراسم یادروز سعدی، گفت: سعدی یگانه ای است که سحر کلامش به اعجاز در می آویزد و سخنانش مانند شکر شیرین است.

وی ادامه داد: سعدی پیوسته به انسان عشق می ورزد و او را در جهان پر آوازه می کند و چنین است که جهانگیر می شود.

وی  افزود: بازتاب افق اندیشه سعدی بنی آدم را اعضای یکدیگر می داند تا جاییکه بوستان را بر حکمت بنیان می کند و کلام او تاثیرگذار می شود.

رئیس مرکز سعدی شناسی افزود: سعدی، نیک گفتار و نیک پندار و ژرف بین است و دادگری است از انسانمداری و خرد ورزی.

کمالی سروستانی تاکید کرد: گویا آرزوهای سعدی در بوستان جلوه کرده است.

وی ادامه داد: سعدی عشق خدا و خلق را همزمان می جوید و عشق سعدی داستانی است که بر سر بازار است.

 

بزرگ‌ترین خدمت سعدی چیست؟

اصغر دادبه استاد ادبیات در این مراسم در سخنانی اظهار کرد: ستایش می‌کنم کسی را که اینجا خفته است و کسی که اگر نبود، وضع ما به گونه‌ای دیگر بود. بودن او و استمرار بودن او به غیرت، جوانمردی و تلاش و کوشش ما هم بستگی دارد.

او در ادامه متذکر شد: زمان‌هایی این عبارت ورد زبان بود که تا فارسی هست، سعدی هست اما یادمان باشد در دنیای مخالفت با رستم‌ها زندگی می‌کنیم و زبان ما که از فردوسی مانده مورد حسد بوده و هست. کودتایی از سوی دشمنان علیه این زبان در جریان است. اصل هویت و بنیاد هستی، زبان است و آنجا که زبان از بین رفته، هویت مردم از بین رفته است.

دادبه همچنین گفت: زبان ما، زبان سعدی است و این بزرگترین خدمت این مرد بزرگ است. با همه بیدادهایی که به "گلستان" و "بوستان" رفته این زبان در گستره وسیعی از جهان به برکت، به ویژه آثار این مرد بزرگ زبان فرهیخته بوده است.

این استاد ادبیات در پایان با بیان اینکه "با همه مشکلات ما پیروزیم چون حق پیروز است،" گفت: کمترین کار این است که فرزندان‌مان را با سعدی بزرگ کنیم.

 علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب نیز در این مراسم سخنرانی کرد.

در این رویداد همچنین با حضور صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمالی سروستانی رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و رئیس مرکز سعدی‌شناسی، مریدی مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، افشانی استاندار فارس، پاک‌فطرت شهردار شیراز و رجبی نماینده مردم شیراز از اصغر دادبه، ضیاء موحد و جعفر موید شیرازی به عنوان سعدی‌پژوه و یدالله کابلی خوانساری هنرمندخوشنویس تقدیر شد.
 

 

ارسال شده در مورخه : جمعه، 1 اردیبهشت، 1396 توسط ramezani

 
ورود
نام کاربری

رمز عبور

پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد
· سایر مطالب نوشته شده توسط ramezani


پربازدیدترین مطلب در زمینه :
شب سعدی، پاسداشت دکتر مظاهر مصفا

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

"سعدی دوستان در جوار آرامگاه شیخ/ سعدی نماد اعتدال و عدالت" | ورورد به سیستم / عضویت در سایت | 0 نظر شما چیست؟
این سایت در قبال مطالب طرح شده توسط کاربران هیچگونه مسئولیتی ندارد .
مسئولیت مطالب و نظرات ارائه شده بر عهده کاربر ارائه کننده مطلب می باشد .

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .

وب سایت دانشنامه فارس
راه اندازی شده در سال ٬۱۳۸۵ کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه دانشنامه فارس می باشد.
طراحی و راه اندازی سایت توسط محمد حسن اشک زری