•  صفحه اصلي  •  دانشنامه  •  گالري  •  كتابخانه  •  وبلاگ  •
منو اصلی
home1.gif صفحه اصلی

contents.gif معرفي
· معرفي موسسه
· آشنايي با مدير موسسه
· وبلاگ مدير
user.gif کاربران
· لیست اعضا
· صفحه شخصی
· ارسال پيغام
· ارسال وبلاگ
docs.gif اخبار
· آرشیو اخبار
· موضوعات خبري
Untitled-2.gif كتابخانه
· معرفي كتاب
· دريافت فايل
encyclopedia.gif دانشنامه فارس
· ديباچه
· عناوين
gallery.gif گالري فارس
· عكس
· خوشنويسي
· نقاشي
favoritos.gif سعدي شناسي
· دفتر اول
· دفتر دوم
· دفتر سوم
· دفتر چهارم
· دفتر پنجم
· دفتر ششم
· دفتر هفتم
· دفتر هشتم
· دفتر نهم
· دفتر دهم
· دفتر يازدهم
· دفتر دوازدهم
· دفتر سيزدهم
· دفتر چهاردهم
· دفتر پانزدهم
· دفتر شانزدهم
· دفتر هفدهم
· دفتر هجدهم
· دفتر نوزدهم
· دفتر بیستم
· دفتر بیست و یکم
· دفتر بیست و دوم
info.gif اطلاعات
· جستجو در سایت
· آمار سایت
· نظرسنجی ها
· بهترینهای سایت
· پرسش و پاسخ
· معرفی به دوستان
· تماس با ما
web_links.gif سايت‌هاي مرتبط
· دانشگاه حافظ
· سعدي‌شناسي
· كوروش كمالي
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

ورود مدير
مديريت سايت
خروج مدير

کمالی سروستانی: کتاب صد سال، حکایت تاریخ فرهنگی استان فارس است

 

   نخستین جلد از مجموعه ۷ جلدی کتاب “صد سال” حسن مشکین فام هنرمند نقاش و عکاس شیرازی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس رونمایی شد.

کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس درآیین رونمایی از این کتاب با ابراز خرسندی از چاپ نخستین جلد از مجموعه ۷ جلدی “صد سال” و اینکه این جلد به  چهره‌های تاثیر‌گذار استان در حوزه فرهنگی و هنری اختصاص دارد، گفت: نویسندگان، شاعران، فرهیختگان و هنرمندان، گرد هم جمع شده‌ایم تا  صد سالگی اثر استاد مشکین فام را به جشن بنشینیم؛ صد سال، حکایت تاریخ فرهنگی استان فارس است؛ صد سال حکایت دالان های تاریک‌، رنج ها‌، نوشته ها‌، گراورها، کلیشه‌ها، خط‌ها، سختی‌ها، سرب‌ها و  دردهای چاپخانه‌داران است.

وی سی سال تلاش مشکین فام برای خلق این اثر را ستود و گفت: صد سال گزیده‌ای است‌، دالانی است روایتی است، از یک تاریخ. روایتی که استاد مشکین فام با عشق، با احساس و با پایمردی بیش از سی سال از عمر خود را پای آن گذاشته استکمالی سروستانی یادآور شد: مشکین فام عکاس، نقاش، پژوهشگر و نویسنده است و در آئین رونمایی از نخستین جلد کتاب صدسال متوجه شدیم که فیلمساز است و تدوین هم می‌کند. همه این کوشش‌ها به شکل فردی، با پایمردی، با رنج، با دیدن بی‌مهری‌ها ، با کمی امکانات، در سال‌های مختلف پی‌ریخته شد تا امروز دانشنامه فرهنگ فارس در ۷ جلد، هزار حکایت، هزار روایت،هزار شخصیت، هزار اتفاق سبز شود و امروز اولین جلد از این هزارگان رونمایی شود .

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با اشاره به اختصاص جلد اول کتاب صد سال به ناشران و روزنامه نگاران گفت: اولین جلد را استاد مشکین فام خوب انتخاب کردند؛ نشر، چاپ،روزنامه، طلوع آگاهی، آغاز تجدد،شروع تحول، درک؛ و همه این اتفاقات نشان می‌دهد که ما با مردی طرفیم از جنس احساس و عشق. ما در مرکز اسناد معمولا آثار ارزشمند را ثبت می‌کنیم، مستند می‌کنیم و آرشیو. آقای مشکین فام امروز آمادگی مستند شدن، ثبت شدن و آرشیو شدن دارد؛ آرشیوی در تاریخ فرهنگ فارس.

کمالی سروستانی در پایان گفت: کار دانشنامه‌ای تصویری و تحقیقی و آن هم  تحقیق میدانی و گفت و گوی رودررو با شخصیت‌های تاثیر‌گذار فرهنگ فارس که توسط جناب مشکین فام انجام شده ستودنی است؛ کاری ارزشمند و ماندگار و برای ایشان در ادامه این راه پرشکوه، این کشف، این ثبت و این ماندگاری آرزوی توفیق میکنم.

مشکین فام از انسان تنهای معاصر می گوید

در ادامه مهدی امید بخش معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز  به پیشینه نقاشی و عکاسی حسن مشکین فام گفت: مشکین فام با رنگ ها و دستان طلاریزش، احساس و یکرنگ بودنش در نقاشی حرف هایی دارد که شنیدنی است.او در آثارش از تنهایی انسان امروز سخن می گوید و از دیروز و امروز کلام ناگفته بسیاری دارد و برای آینده نیز رنگ هایی ترسیم کرده که نسل های بعد هنر و اندیشه اش را گرامی خواهند داشت.

به باور وی، کلک مشکین فام طبیعت بهشت گونه شیراز را چنان جلوه می‌دهد که یاد آور شعر سعدی است و زیبایی شعر گونه تابلوهای این هنرمند نقاش موسیقی دیگری در انسان برمی انگیزاند. 

انتقاد رومی از بی توجهی به نقش آرشیو در فرهنگ‌سازی 

در این برنامه همچنین سیروس رومی،روزنامه نگار و پژوهشگر حوزه مطبوعات با اشاره به اختصاص بخش اول نخستین جلد کتاب صد سال حسن مشکین فام به روزنامه نگاری، یکی از عناصر آگاهی در هر جامعه‌ای را روزنامه و رسانه دانست و گفت: توجه مشکین فام به روزنامه‌نگاران به دلیل نقش آگاهی بخشی آن‌ها و کارکرد استنادی روزنامه ستودنی است.

وی افزود: حسن مشکین فام زندگی، وقت و جوانی خود را برای ثبت فرهنگ و هنر این سرزمین گذاشته و برای خلق این اثر صدها ساعت وقت گذاشته تا دانشنامه‌ای را گردآوری کند که جوانان را در آینده از جست و جوی زیاد بی نیاز کند.

این پژوهشگر در پایان با انتقاد از بی توجهی به نقش آرشیو در فرهنگ سازی و هویت بخشی گفت: ما ملت نگه دارنده‌ای نیستیم. با این تصویر ذهنی باید بگویم که آرشیو کردن چهره های فرهنگی و موثر فارس در مجموعه ۷ جلدی کتاب استاد مشکین فام با نام “صد سال” اقدامی نیکو و پسندیده‌ای است. 

مشکین فام:همه برای نگهداری از دستاوردهای فرهنگی تلاش کنیم

 حسن مشکین فام نیز در آئیین رونمایی از کتاب “صد سال” خودگفت: اهمیت و اعتبار هر قوم و هر ملتی به تمدن و فرهنگ آن ملت است. تمدن و فرهنگی که توسط فرهنگوران،استادان و فرهیختگان آن جامعه تولید می‌شود. بنابراین حفظ و نگهداری از دستاورد‌های آنها وظیفه ارگان های فرهنگی و تک تک آحاد یک ملت است. 

وی در اهمیت نقش آرشیو آثار و چهره های فرهنگی گفت: اهمیت این موضوع تا اندازه ای است که برخی از کشورهای پیشرفته فرهنگی بخش عمده ای از وقت و درآمد خود را صرف این کار می کنند.

مشکین فام به تلاش خود برای پاسداشت مواریث فرهنگی اشاره کرد و گفت:من سعی کرده ام در تمام این سال ها همین چیزی که هست را نگهداری کنم .الآن ۴۰ سال است که در کنار نقاشی ،عکاسی می کنم چون به پرتره علاقه داشتم از چهره ها  عکاسی   کردم و دیدم که فقط در حوزه فرهنگ و ریز تر بگویم در حوزه چاپ و نشر چقدر چهره داریم مثلا حروفچینی که ۳۰ سال حروف چینی کرده را نمی شود به او بی توجهی کرد.نمی شود از امثال زحمتکشان حوزه فرهنگ گذشت اتفاقا توجه دقیق من به افراد گمنامی است که آمدند رفتند و هیچ نام و نشانی از آنها نیست.شما اگر کاشی کاری زیبای مساجد را ببینید متوجه می شوید که هیچ اسمی پائین کاشی نیست . هنرمند کاشی کار اصلا اسم خود را ننوشته؛ متاسفانه عکاسی و آرشیو در ایننجا نهادینه نشده نه مسئولان و نه خود هنرمندان و فرهنگوران به این موضوع توجه نداشته‌اند.

این هنرمند با تمجید از برگزاری سلسله نشست های روزنامه نگار در زوم در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و آرشیوی که از این روزنامه نگاران در این مرکز تهیه شده،گفت: متاسفانه شما وقتی به مراکز فرهنگی ما می روید هیچ سابقه و پیشینه ای از آن مرکز وجود ندارد؛ سال ها فعالیت کردند اما از فعالیت خود چیزی ندارند‌.

وی با اشاره به جلد اول کتاب صد سال گفت: عکس های این کتاب دو بخش است؛ یکی عکس هایی که خودم گرفتم و دیگری عکس هایی که جمع آوری

کرده‌ام. 

مولف کتاب صد سال در پایان گفت:باید بگویم جلد اول این کتاب، اثری کامل و جامع از چاپ و نشر نیست؛ عده ای را من هنوز نمی‌شناسم. عده ای فراموش شده و عده ای جا افتادند. لذا خواهش می کنم هرکسی هر اطلاعی از این دوستان دارد به من بدهد که در چاپ بعدی آن را جبران کنم. جلد دوم کتاب صد سال به نام هنرهای دستی است و جلد سوم  هنرهای تجسمی و بعد موسیقی؛ سپس عکاسی و بعد ادبیات که هرکدام شامل زیر مجموعه های دیگری می شوند؛ امیدوارم این ۷ جلد کتاب را تمام کنم .  

 

 

ارسال شده در مورخه : یکشنبه، 5 شهریور، 1396 توسط ramezani

 
ورود
نام کاربری

رمز عبور

پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد
· سایر مطالب نوشته شده توسط ramezani


پربازدیدترین مطلب در زمینه :
شب سعدی، پاسداشت دکتر مظاهر مصفا

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

"کمالی سروستانی: کتاب صد سال، حکایت تاریخ فرهنگی استان فارس است" | ورورد به سیستم / عضویت در سایت | 0 نظر شما چیست؟
این سایت در قبال مطالب طرح شده توسط کاربران هیچگونه مسئولیتی ندارد .
مسئولیت مطالب و نظرات ارائه شده بر عهده کاربر ارائه کننده مطلب می باشد .

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .

وب سایت دانشنامه فارس
راه اندازی شده در سال ٬۱۳۸۵ کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه دانشنامه فارس می باشد.
طراحی و راه اندازی سایت توسط محمد حسن اشک زری