•  صفحه اصلي  •  دانشنامه  •  گالري  •  كتابخانه  •  وبلاگ  •
منو اصلی
home1.gif صفحه اصلی

contents.gif معرفي
· معرفي موسسه
· آشنايي با مدير موسسه
· وبلاگ مدير
user.gif کاربران
· لیست اعضا
· صفحه شخصی
· ارسال پيغام
· ارسال وبلاگ
docs.gif اخبار
· آرشیو اخبار
· موضوعات خبري
Untitled-2.gif كتابخانه
· معرفي كتاب
· دريافت فايل
encyclopedia.gif دانشنامه فارس
· ديباچه
· عناوين
gallery.gif گالري فارس
· عكس
· خوشنويسي
· نقاشي
favoritos.gif سعدي شناسي
· دفتر اول
· دفتر دوم
· دفتر سوم
· دفتر چهارم
· دفتر پنجم
· دفتر ششم
· دفتر هفتم
· دفتر هشتم
· دفتر نهم
· دفتر دهم
· دفتر يازدهم
· دفتر دوازدهم
· دفتر سيزدهم
· دفتر چهاردهم
· دفتر پانزدهم
· دفتر شانزدهم
· دفتر هفدهم
· دفتر هجدهم
info.gif اطلاعات
· جستجو در سایت
· آمار سایت
· نظرسنجی ها
· بهترینهای سایت
· پرسش و پاسخ
· معرفی به دوستان
· تماس با ما
web_links.gif سايت‌هاي مرتبط
· دانشگاه حافظ
· سعدي‌شناسي
· كوروش كمالي
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

ورود مدير
مديريت سايت
خروج مدير

دو فصلنامه ادبی ـ تخصصی « سعدی‌شناسی» منتشر شد

پس از آنکه در سال 1376 پیشنهاد نام گذاری اول اردیبهشت‌ماه به نام «یادروز سعدی» به اهالی فرهنگ و مردمان ادب‌دوست این سرزمین ارائه و تصویب شد؛ یادروز سعدی به یمن خوبی‌ها و زیبایی‌های اندیشۀ سعدی، چون شعر و نامش، به زودی جهانگیر شد. در این سال‌ها علاوه بر شهر شیراز، شهر بارگاه سعدی بزرگ، در بسیاری دیگر از شهرهای ایران و جهان، دوستدارانش، این روز را به جشن نشستند.

 بر همین اساس، از آغاز اردیبهشت‌ماه 1377 تا اردیبهشت‌ماه 1394، همزمان با یادروز سعدی، هجده دفتر سعدی‌شناسی به صورت مجموعه مقالات منتشر گردید و  از سال 1395  این مجموعه نه به عنوان مجموعه‌ مقالات، بلکه در کالبد «دو فصلنامۀ ادبی ـ تخصصی سعدی شناسی» با مدیر مسئولی و سردبیری کوروش کمالی سروستانی در اردیبهشت‌ماه و آبان‌ماه هر سال منتشر خواهد شد.

بر این قرار، در اول اردیبهشت ماه 1395 همزمان با یاد روز سعدی؛ نخستین دفتر از این دوفصلنامه ادبی ـ تخصصی با آثاری از نویسندگان زیر چاپ و منتشر گردید: دیباچه/ حديث ديگري بر خود نبستم: كوروش كمالي سروستاني/ خطـا بوَد کـه نبینند روی زیبـا را: دکتر اصغر دادبه/ سعدی و حافظ؛ چهره به چهره: احمد سمیعی گیلانی؛ گلستان و داستان مدرن معاصر: مصطفی مستور/ نگاه تصویرگرایانه سعدی به کنایه: منصور پایمرد/ سعدی و سروانتس، دو شهسوار سخن: دکتر ضیاء موحد/ چند معنایی در غزلیات سعدی: دکتر نسرین فقیه ملک‌مرزبان/اندرزنامه‌نویسیِ خلاف‌آمد عادتِ سعدی: دکتر سیدجواد طباطبایی/ تکامل یک تصویر دیگر: دکترمحمدرضا شفیعی کدکنی/ حقیقتِ سَوانِح و أَسفارِ شیخِ شیراز: جویا جهانبخش/ سعدی: زمان اجتماعی اهل ادب: دکتر داریوش شایگان/ تأثیر پندهای انوشیروان و بزرگمهر در گلستان سعدی: دکتر وحید سبزیان‌پور/ سعدی و هنر قطعه‌سرایی: عبدالعلی ادیب برومند/کارنامه سعدی‌پژوهی در سال 1394/ فهرست مقالات هجده دفتر سعدی­ شناسی( 1376- 1394): فاطمه علیزاده.

 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 5 اردیبهشت، 1395 (2 مشاهده)

نوزدهمین یادروز سعدی در یک نگاه
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 3 اردیبهشت، 1395 (23 مشاهده)

مدیر مرکز سعدی‌شناسی: بخشي‌ از تمدن‌ خويش‌ را وامدار انديشه سعدی هستیم

به اعتقاد مدیر مرکز سعدی‌شناسی، شیخ اجل به‌ رستگاري انسان مي‌انديشد؛ در اين‌ راستا دقيقه‌اي‌ را فرو نمي‌گذارد و ما امروز بخشي‌ از تمدن‌ و فرهنگ‌ خويش‌ را وامدار انديشه اوييم.

متن کامل سخنرانی کوروش کمالی سروستانی، در مراسم شب سعدی، ویژه نوزدهمین یادروز شیخ اجل که در شیراز و در جوار آرامگاه او برگزار شد را در ادامه می خوانید:

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 2 اردیبهشت، 1395 (16 مشاهده)

نوزدهمین دیدار در شب سعدی/ بخشي از تمدن ايران زمين؛ وامدار انديشه سعدي

مراسم نوزدهمين يادروز سعدي با حضور سعدی پژوهان و دوستداران شیخ اجل، تحت عنوان «شب سعدی» در شیراز برگزار شد. میهمان ویژه شب سعدی، محمد باقر نوبخت معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور بود. علیرضا قربانی هم در این رویداد، قطعاتی از اشعار مختلف سعدي را در قالب‌هاي مختلف موسيقي اجرا کرد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 2 اردیبهشت، 1395 (13 مشاهده)

نشست علمی یادروز سعدی/ معجزه نقش سعدی در ادبیات فارسی

اول اردیبهشت ماه جلالی؛ 1395. در یادروز بزرگداشت سعدی‌، به سنت هرساله، نشست‌ علمی به همت مرکز سعدی شناسی و با حضور اهالی فرهنگ، سعدی دوستان و سعدی پژوهان، در زادگاه شیخ اجل و در تالار فرهنگ مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد؛ در این مراسم جمعی از سعدی‌شناسان کشور چین نیز حضور داشتند.

این نشست در دو بخش ارائه مقاله و سخنرانی و همچنین میزگرد برگزار شد؛ در بخش نخست یعنی ارائه مقاله و سخنرانی، کامیار عابدی در خصوص «سعدی و شاعران معاصر»، وحید سبزیان‌پور درباره «فرهنگ ایرانی و عربی در آثار سعدی» و سیدجواد طباطبایی با موضوع «ادب فارسی و اندیشیدن ایرانی» سخنرانی کردند. در بخش دوم این رویداد نیز میزگردی با موضوع «چشم‌انداز سعدی شناسی در ایران و جهان» برگزار شد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 1 اردیبهشت، 1395 (33 مشاهده)

دومین همنشینی/ سعدی و کنفوسیوس؛ خیلی دور، خیلی نزدیک


همایش دو روزه سعدی و کنفوسیوس درحالی به پایان رسید که در روز پایانی سخنرانان از شباهت ها و تفاوت‌های دو چهره بزرگ ایران و چین سخن گفتند.

همایش دو روزه سعدی و کنفوسیوس در آستانه‌ی روز بزرگداشت سعدی، به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین، دانشگاه پکن و دانشگاه خه‌بی چین برگزار شد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 31 فروردین، 1395 (13 مشاهده)

اعلام برنامه‌های یادروز سعدی/ بزرگداشت سعدی در 22 کشور

مدیر مرکز سعدی شناسی از برگزاری یادروز سعدی در بیش از 22 کشور جهان خبر داد.

کوروش کمالی سروستانی گفت: برگزاری مستمر بزرگداشت یادروز سعدی در اول اردیبهشت ماه از سال 1377 تا کنون موجب شده است که این روز به یمن خوبی‌ها و زیبایی‌های اندیشه سعدی چون شعر و نامش جهانگیر شود و امسال همزمان با شیراز، تهران و برخی از شهرهای ایران بیش از 22 کشور جهان نیز با همکاری نهادهای ادبی، دانشگاهی و رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، ایرانیان، ایران شناسان و علاقه‌مندان به سعدی شیرازی این روز را به جشن می‌نشینند و از خوان حکمت و عشق و شور عرفان سعدی خوشه می‌چینند. 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 30 فروردین، 1395 (14 مشاهده)

مدیر مرکز سعدی شناسی: در مهر سعدی به چین تردیدی نیست
.

مدیر مرکز سعدی شناسی با اشاره به 26 بار استفاده از واژه چین و 50 بار بسامد واژه‌های مرتبط با چین در آثار سعدی تاکید کرد: در مهر سعدی به چین تردیدی نیست.

در آستانه‌ روز بزرگداشت سعدی، به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین، دانشگاه پکن و دانشگاه خه‌بی چین، همایش «سعدی و کنفوسیوس» برگزار شد.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 29 فروردین، 1395 (24 مشاهده)

همنشینی سعدی و کنفوسیوس در تهران

 در آستانه روز بزرگداشت سعدی، همایش سعدی و کنفوسیوس برگزار می‌شود.

همایش دوروزه سعدی و کنفوسیوس در روزهای یکشنبه و دوشنبه 29 و 30 فروردین ساعت 16 با حضور سعدی‌شناسان و کنفوسیوس‌شناسان ایران و چین به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین، دانشگاه پکن و دانشگاه خه‌بی چین، در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.

سخنرانان و مقالاتی که در این همایش ارائه می‌شوند بدین شرح‌اند: دکتر فتح‌الله مجتبایی: «طبیعت و تربیت از دیدگاه کنفوسیوس و سعدی»، دکتر رضا داوری اردکانی: «شاعر پارسی و حکیم چینی»، دکتر ضیاء موحد: «کنفوسیوس و سعدی: دو پنجره‌ اخلاقی رفتاری به جهان»، چنگ من لی: «اهمیت عملی اندیشه‌های خیرخواهی سعدی و کنفوسیوس»، بای گوی:«از ترجمه «گلستان» نگاه به پدیده توسعه میان فرهنگی چین و ایران»، شا زونگ پینگ: «مقایسه‌ اندیشه‌های سعدی و کنفوسیوس»، دکتر ابوالقاسم اسماعیل‌پور:«بررسی تطبیقی مکالمات کنفوسیوس با گلستان سعدی»، دکتر مهدی محبتی: «طبیعت انسانی از دیدگاه کنفوسیوس و سعدی»، دکتر محمد دهقانی: «مواجهه‌ سعدی و کنفوسیوس با دوگانه‌ سیاست و اخلاق»، دکتر غلامرضا خاکی: «کنفوسیوس و سعدی، اندرزگویان اخلاقی» و کوروش کمالی سروستانی: «با سعدی از شیراز تا پکن». ورود به این همایش برای علاقه‌مندان آزاد است

 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 24 فروردین، 1395 (15 مشاهده)

تکاپوی معنا/ یادداشت کوروش کمالی درباره منصور صانع


ویترین عکاسخانه‌های قدیمی، تصاویر نشسته در قاب‌های چوبی، عکس‌های سفید و سیاه، لبخندهای پنهان در شیار چروکیده چهره‌ها، آرامش حضور، جاری امید، زلال مهر آویخته از برق نگاه‌ها، ذوق تماشا، لذت دیدار و بازآفرینی ناگفته‌ها، همه انگیزه‌هایی بود که منصور صانع را بر آن داشت تا با قامتی استوار و همّتی نستوه، به عرصه جهان پرمعنای تصویر پای گذارد و در قالب پرتره، طبیعت و معماری عکس‌های را به یادگار بگذارد  که هم از سویی تاریخ مصور این سرزمین را در بافت‌های تاریخی و اجتماعی آن به تصویر کشد و هم از دیگر سو، یادمان‌های فردی و جمعی را با رویکردی رمانتیک و شاعرانه خلق کندنگاهش در خلق آثار هم ذوق‌گرایی رمانتیک را دارد و هم واقع‌گرایی زیبایی را. حاصل دل‌مشغولی‌هایش را از باغ‌های بشکوه تا ایوان‌های مسقف، از مقرنس‌های رنگ‌رنگ تا طاق‌ها و گنبدهای فیروزه‌نشان، از چارسوی وکیل تا حجره‌های مشیر و خشت‌های زرنشان با ما در میان می‌نهد...


 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 28 اسفند، 1394 (35 مشاهده)

نام‌گذاری دو سالن به نام‌ اوجی و اولاد/ کمالی سروستانی: اولاد سرچشمه‌های زلال شاعری را یافته است

در آستانه فرارسیدن روز جهانی شعر که هرسال روز اول بهار با نخستین بامداد فروردین برگزار می‌شود، اصحاب ادب در دانشکده فرهنگ و هنر شیراز به پیشواز این روز گرد هم آمدند و دو تالار را به نام منصور اوجی و غلامحسن اولاد نام‌گذاری کردند.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در مراسم بزرگداشت روز شعر و تجلیل از منصور اوجی و غلامحسین اولاد با بیان اینکه زلف شلال اولاد، دیرزمانی است که با شعر او عجین شده است، گفت: غرور شاعرانه اولاد نوعی تشخص به رفتار و آثارش می دهد. او جوهره شعر اصیل است و سرچشمه های زلال شاعری را نیک یافته است.

کوروش کمالی سروستانی تنوع مضامین در شعرهای اولاد را برشمرد و افزود: اسب پرخروش خیال او چنان تازیانه می زند که دشت و صحرا و تاریخ و اسطوره و زندگی و سیاست و عشق را نازک اندیشانه در می نوردد. گرچه در مثنوی و رباعی و دوبیتی و ترانه سرایی، دستی توانمند دارد، اما حلاوت و دل پذیری غزل هایش از لونی دیگر است. تصاویر و مضامین در اشعار اولاد اگرچه یادگار سنتهای غزل دیروز و امروز ادب فارسی است، اما آثار او بر پایه نگاه معاصر به پدیده ها، شکل یافته اند و در پرنیان کلامش به تجلی رسیده اند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 26 اسفند، 1394 (34 مشاهده)

شیراز به منصور صانع مدیون است

مراسم نکوداشت استاد منصور صانع، به همت دانشنامه فارس و مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد.

در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس که با رونمایی از یادنامه منصور صانع با عنوان «همه این سالها» همراه شد ابتدا رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نیز دل‌نوشته‌ای خطاب به «استاد صانع» قرائت کرد و گفت: شیراز به منصور صانع مدیون است؛ چراکه تاریخ عکاسی اش، روزگار کودکی اش و یادش را در سه گانه های خود ماندگار کرده است.

کورش کمالی سروستانی با بیان اینکه فارس نیز به منصور مدیون است، تاکید کرد: بناهای تاریخی و طبیعی و سنت های دینی و ملی این استان را در مجموعه آثار خود ماندگار کرده است.

وی، افزود: ما نیز بدو مدیونیم که افزون بر زیبایی مجموعه ای مستند از سرزمین کهنسال ما را در کالبد و گنجینه کتاب هایش در جرگه تاریخ ثبت کرده است. از این رو، استاد منصور صانع در تاریخ فرهنگی فارس می ماند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 26 اسفند، 1394 (34 مشاهده)

انتخاب کمالی سروستانی به عنوان هیات اجرایی ایکوم

در رای‌گیری هیات انتخاب ایکوم (کمیته ملی موزه‌های ایران)،   کوروش کمالی سروستانی، مدیر دانشنامه فارس، به عنوان هیات اجرایی انتخاب شد
در رای‌گیری هیات اجرائی ایکوم ایران که هر سه سال یک‌بار برگزار می‌شود، سیدمحمد بهشتی با 106 رای، سیداحمد محیط طباطبایی با 106 رای، محمدحسن طالبیان با 100 رای، علیرضا قلی‌نژاد با 100 رای، کوروش کمالی سروستانی با 96 رای، اردشیر صالح پور با 100 رای و فرزانه قائنی با 94 رای به عنوان هیأت اجرایی ایکوم و الهه اولیایی زاده به عنوان بازرس این کمیته انتخاب شدند .  سیدمحمد بهشتی بار دیگر به عنوان رئیس ایکوم ایران انتخاب شد؛ برای انتخاب ریاست ایکوم، مانند انتخابات ریاست جمهوری، هر رئیس امکان انتخاب شدن در دو دوره متوالی و پشت سرهم را دارد.
کمالی سروستانی در این مراسم به اینکه ایکوم در شیراز بیشترین تعداد عضو را دارد گفت: برنامه‌هایی زیادی از قبیل برگزاری جلسات آموزشی موزه‌داران، استاندارد‌سازی موزه‌ها، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و ... در راستای فعالیت‌های ایکوم برگزار شد

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 23 اسفند، 1394 (34 مشاهده)

کمالی سروستانی: کاریکاتور عصاره تلخ و شیرین اندیشه بشری است
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در نشست نقد و بررسی آثار کاریکاتور احمد رضا سهرابی، کاریکاتور را یک زبان و نشانه اندیشگانی برای ارتباط و تاثیر گذاری دانست‌.

‌ کوروش کمالی سروستانی گفت: کاریکاتور عصاره تلخ و شیرین اندیشه بشری و بیان کننده والاترین مضامین با حداقل مواد و حداکثر تیراژ و عالی ترین شکل بیان ژورنالیستی است.

مدیر دانشنامه فارس در هشتمین نشست روزنامه نگار در زوم کاریکاتور را انعکاس طنز در تصویر خواند و گفت: کاریکاتور طعم نقد و‌مبارزه دارد.

وی کاریکاتور را یک زبان جهانی دانست و گفت : کاریکاتور چون زبانی جهانی است می توانیم کاریکاتوریست جهانی داشته باشیم از همین جهت است که احمد رضا سهرابی آثارش در کشورهای مختلف چون ژاپن، ترکیه، چین، هند، اسپانیا، آلمان، دانمارک و مکزیک دیده می شود؛ لذا اگر استان فارس روزنامه نگار جهانی ندارد اما خوشبختانه کاریکاتوریست جهانی دارد و سهرابی که زبان کاریکاتور ربط در اندیشه دارد. 

کمالی سروستانی افزود: احمد رضا سهرابی از کسانی است که هر روز می خوانیمش بخواهیم او را هم نخوانیم او ما را می نوازد! 

به اعتقاد مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس احمد رضا سهرابی در سپهرهای گوناگونی طبع آزموده و در هر سپهری به مقتضای آن پرواز کرده است.او در جشنواره‌های جهانی به گونه‌ای، در روزنامه ملی به شکلی و در روزنامه محلی به گونه‌ای دیگر حرف خود را می زند که این نشان از توانایی اندیشه و هنر سهرابی دارد.

 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 18 اسفند، 1394 (15 مشاهده)

نکوداشت استاد منصور صانع به همت دانشنامه فارس
 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 18 اسفند، 1394 (12 مشاهده)

مجموع خبرها 182 (13 صفحه | درهر صفحه 15)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 ]
عكس روز

سعدي شيراز

ورود به سیستم
نام کاربری

رمز عبور

آخرين كتب منتشر شده

سعدي‌شناسي دفتر شانزدهم

جدال با سعدي در عصر تجدد

 

سعدي‌شناسي دفتر پانزدهم

افسانه حيات:

يادنامه استاد حسن امداد

شيرازنامه

اشعار عربي سعدي

سعدي‌شناسي دفتر چهاردهم

كازرون شهر سبز

موزه هنر مشكين‌فام

سعدي‌شناسي دفتر سيزدهم

سنگ سياه

سعدي‌شناسي دفتر دوازدهم

کتاب شناسی گلستان سعدی

سعدي‌شناسي دفتر يازدهم

گلستانواره

شيراز در روزگار حافظ (چاپ دوم)

زندگي و زمانه
علي دشتي

تخت جمشيد شكوهي شگفت

شيراز در روزگار حافظ

سعدي شناسي دفتر دهم

دانشنامه آثار تاريخي فارس

 

مساجد تاريخي شيراز

 

باغ‌هاي تاريخي شيراز

پرسپوليس

الف لام ميم

خليج فارس:

اطلس نقشه هاي تاريخي و قديمي

 

عاشقانه هاي سعدي

سعدي شناسي دفتر نهم

نگاهي به تحولات فارس در آستانه استبداد صغير

بررسي باستان شناسي فيروزآباد

سعدي شناسي دفتر هشتم

سرزمين مهر و ماه

سعدي‌شناسي دفتر هفتم

زندگي و قيام احمد بن موسي(ع)

سعدي‌شناسي دفتر ششم

شكوه پارسيان: سرزمين امپراطوران

سعدي‌شناسي دفتر پنجم

بررسي آثار دشت‌هاي پس كرانه‌اي خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر چهارم

دستور زبان لارستاني بر مبناي گويش خنجي

سعدي‌شناسي دفتر سوم

شعر، موسيقي و ادبيات شفاهي مردم ممسني

سعدي‌شناسي دفتر دوم

تاريخ مهاجرت اقوام در خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر اول

فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسي

 

Fars Encyclopedia Web Site
Copyright © 2006 All Rights Reserved
Designing & Programming by M.H. Ashkzari